Jednorazové plienky sú neodmysliteľnou súčasťou života mnohých rodičov, no ich ekologická stopa je alarmujúca. Každé dieťa dokáže spotrebovať počas svojho plienkového obdobia priemerne 6000 až 8000 jednorazových plienok, ktoré skončia na skládkach, alebo v spaľovni.
Je stále viac uvedomelých rodičov, ktorým nie je jedno, koľko odpadu vyprodukujú, kým sa dostane ich dieťatko z plienok a hľadajú ekologickejšie varianty. Sú ochotní dokonca priplatiť si za drahšie "EKO" plienky s označením BIODEGRADABLE.
Sú tieto plienky však reálnym odľahčením pre životné prostredie, alebo je to len ďalší marketingový ťah pre spotrebiteľa?
Zavádzajúce označovanie
Výrobcovia EKO plienok na 1 použitie často tvrdia, že ich plienky sú "ekologické", pretože obsahujú biologicky odbúrateľné alebo recyklovateľné časti.
Tento argument ignoruje fakt, že len malé percento materiálu z plienky je recyklovateľné a biologická rozložiteľnosť je možná len v špeciálnych podmienkach, napr. v kompostovacích zariadeniach, ktorých je vo svete len veľmi málo (Vancouver: Earth´s General Store, Kalifornia: EarthBaby), v Európe len v jedna v Taliansku Spol. FATER, Treviso), ktorá získava z použitých detských plienok suroviny na výrobu farbív a lepidiel. Percento druhotne spracovaných plienok je mizivé a celkový náklad na rozklad enormne vysoký.
Zákazník má dojem, že kúpou týchto drahších plienok neznečisťuje životné prostredie, čo nie je pravda. Tieto plienky, klasifikované ako infekčný odpad, končia tak isto ako bežné jednorázové plienky v komunálnom odpade a následne na skládke alebo v spaľovni. Vytvárajú rovnaké množstvo odpadu a navyše sú drahšie pre spotrebiteľa.
Spotreba zdrojov pri výrobe EKO plienok
Výroba bežných jednorazových plienok je energeticky náročná a spotrebúva veľké množstvo vody, dreva a ropy. Na jedno dieťa sa na výrobu plienok použije až 200kg ropy a 4,5 stromu. Táto spotreba surovín prispieva k odlesňovaniu a vyčerpávaniu neobnoviteľných zdrojov.
Sú navrhnuté tak, aby boli maximálne absorpčné, pohodlné a lacné na výrobu, čo často znamená použitie lacných syntetických materiálov. Ich zloženie zahŕňa PLASTY: polyetylénu (PE) alebo polypropylénu (PP). Ďalej CELULÓZOVÉ VLÁKNA (bielené chemicky), zmiešané s superabsorpčnými polymérmi (SAP), napríklad sodný polyakrylát. Tieto gely dokážu absorbovať veľké množstvo tekutiny. Ich súčasťou sú bielidlá, parfumy a antibakteriálne látky a lepidlá na spájanie vrstiev plienky.
“Ekologické” jednorazové plienky sa snažia nahradiť časť syntetických materiálov biologicky rozložiteľnými látkami, no stále obsahujú plasty. Ich zloženie zahŕňa BIOPLASTY (napr. PLA alebo iné polyméry z kukurice, cukrovej trstiny). CERTIFIKOVANÁ CELULÓZA s pôvodom z lesov s certifikáciou FSC (Forest Stewardship Council) sa spracovávajú bez chlóru (metódou TCF alebo ECF).
Majú čiastočne biologicky rozložiteľné absorpčné jadro: Absorpčné polyméry sú nahradené menším množstvom SAP alebo ich kombináciou s prírodnými materiálmi napr. bavlnou, alebo bambusom. Ekologické plienky sú vyrábané bez pridaných bielidiel, parfumov či latexu. Balenie býva vyrobené z recyklovaných alebo biologicky rozložiteľných materiálov.
Bežné jednorázové plienky obsahujú viac chemických materiálov, ekologickejšie varianty sú čiastočne nahradené prírodnými materiálmi. V oboch prípadoch je ich výroba nákladná na prírodné zdroje, energiu a ďalšiu uhlíkovú stopu tvorí ich prevoz z tovární do obchodov, následne zaťažujú svojim objemom a hmotnosťou odpadové služby a končia rovnako na skládkach alebo v spaľovniach.
Dopad na cenu odpadových služieb
"EKO" jednorázové plienky tvoria rovnaký odpad, ako bežné plienky. Ak si zoberieme, že jedno dieťa vyprodukuje do 3 rokov približne 2 tony tohto odpadu a na Slovensku sa narodí cca 50.000 detí ročne, do troch rokov vzniká 100.000 ton odpadu z produktov na jedno použitie, ktorý končí v spaľovni, alebo na skládkach.
Život plienky po
Plienky sa skladajú z plastov (polypropylén, polyetylén), absorpčných gélov a celulózy. Kvôli tomuto zloženiu je doba ich rozpadu 300-500 rokov. Na skládkach, kde je obmedzený prístup vzduchu a svetla, môže tento proces trvať ešte dlhšie. Počas rozkladu sa z plienok uvoľňujú mikroplasty, ktoré sa dostávajú do pôdy, vody a nakoniec do potravinového reťazca. Svojim rozkladom produkujú toxické plyny, ktoré sa dostávajú do ovzdušia.
Hoci ekologické plienky predstavujú zlepšenie z hľadiska zloženia oproti bežným plienkam, stále majú významné ekologické obmedzenia a tvoria rovnaké množstvo odpadu ako tie bežné.
Látkové plienky: Skutočne ekologická a udržateľná alternatíva
Na rozdiel od greenwashingu spojeného s recyklovateľnými jednorazovými plienkami, látkové plienky predstavujú opakovateľnú použiteľnosť, ktorá minimalizuje odpad, menšiu spotrebu surovín a energie a reálnu udržateľnosť – jedna moderná látková plienka môže byť použitá opakovane až 200 krát.
Moderné látkové plienky, vyrobené z prírodných materiálov, ako je bavlna, bambus alebo konope, sú opakovane použiteľné a pri správnej starostlivosti vydržia na 2-3 deti. Ich používanie je jednoduché a výrazne prispieva k zníženiu množstva odpadu na skládkach a minimalizuje dopad na životné prostredie.
Aj keď ich pranie vyžaduje vodu a energiu, ekologická stopa je výrazne menšia v porovnaní s jednorazovými plienkami. Okrem ekologického prínosu sú látkové plienky približne 5x lacnejšie v porovnaní s jednorázovými, aj s ohľadom na spotrebu vody a energie.
Kým jednorazové plienky môžu stáť dnes až tisíce eur počas celého plienkového obdobia, látkové plienky predstavujú jednorazovú investíciu, ktorá sa rýchlo vráti.
Lepšie pre zdravie dieťaťa
Látkové plienky sú šetrné k citlivej pokožke dieťaťa, pretože neobsahujú chemické látky, ktoré sa nachádzajú v jednorazových plienkach, ako sú bielidlá alebo absorbčné gély. To znižuje riziko podráždenia pokožky a alergických reakcií. Po celý čas nosenia sú priedušné a dovolia pokožke dieťatka dýchať. Šetria tak zároveň peniaze na kúpu drahých krémov a prípravkov na zapareniny a podráždenia pokožky.
Látkové plienky vytvárajú správny tlak na vývoj kĺbov, preto sú populárne a odporúčané mnohými uznávanými pediatrami a detskými fizioterapeutmi.
Každý krok smerom k zodpovednému využívaniu zdrojov má význam, a látkové plienky sú jednou z možností, ako začať. Ich používanie má výhody pre životné prostredie, zdravie dieťaťa aj rodinný rozpočet, čo rozhodne stojí za to.
Záver
Recyklovateľné jednorazové plienky sú často len marketingovým trikom, ktorý odvádza pozornosť od skutočne udržateľných riešení. Ak chceme reálne znížiť ekologickú stopu plienkovania, je potrebné zamerať sa na opakovane použiteľné alternatívy a podporovať transparentnosť v označovaní produktov.