Látkové plienky už dávno nie sú iba spomienkou na časy našich starých mám. Dnes predstavujú štýlovú, ekologickú a zdravú alternatívu, ktorá si získava srdcia moderných rodičov. Sú nielen šetrné k prírode, ale aj k peňaženke a jemnej pokožke dieťatka.
Tak ako jednorázová plienka, môže pretiecť aj plienka látková. Poďme si zhrnúť najčastejšie situácie, kedy môže dôjsť k nehodám a ako ich riešiť.
Prišla Vám úplne nová sada plienok? Niektoré materiály predpierame už pred výrobou, aby sa zrazili a neskôr nevlnili. Bambusové froté však potrebuje oprať 3-5x, kým začne sať naplno. Preto odporúčame najskôr plienky používať cez deň a na kratší čas, kým sa na 100% rozpijú po viacerých opratiach.
1. Nesprávne nasadenie plienky
Vkladačka a vrchné PUL nohavičky sa dajú prispôsobiť patentkami na niekoľko veľkostí. Je dôležité ich obe zapnúť tak, aby tesne obopínali nožičky a bruško a neboli voľné. Ak sa správne nezapnú, vzniká priestor na únik tekutiny.
Riešenie: Vnútornú vkladačku aj Vrchné PUL nohavičky vždy prispôsobte patenkami na dieťatko tak, ale tesnili a medzi nožičkami neboli veľmi voľné.
2. Naplnená kapacita plienky
Každá plienka má svoju maximálnu kapacitu. Je dôležité prebaľovať dieťa pravidelne aspoň raz za 2-3 hodiny a nenechávať plienku príliš dlho mokrú. Ak sa jej kapacita naplní, napr. po dlhom nočnom spánku, môže plienka prevlhnúť. Je to častejšie pri starších deťoch.
Riešenie: Prebaľujte dieťa vždy, keď je mokré. Ak dieťatko v noci ešte kŕmite (viac ciká), pred papaním ho prebaľte. Kapacitu plienky môžete posilniť o BOOSTER, čím predĺžite dobu jej nosenia, napr. na nočný spánok. Pre väčšie deti na noc použite pokojne na posilnenie aj 2 BOOSTERY na sebe do vrecka vkladačky.
3. Nevhodná veľkosť plienky
Ak je plienka príliš veľká, alebo naopak aj príliš tesná, neprilieha správne a môže dôjsť k pretečeniu.
Riešenie: Zvoľte vždy správnu veľkosť vkladačky a PUL NOHAVIČIEK, v ponuke máme celkovo 3 varianty:
S - novorodenecká, od narodenia do cca 10kg
M - sadne od cca 6 do 14kg
L - pre väčšie deti od 10-20kg
Dbajte vždy na správne zapnutie, aby plienka spoľahlivo tesnila.
4. Nesprávna pranie a údržba plienok
Pranie: Zníženú savosť vkladačky môže spôsobiť zvyšok pracieho prostriedku ale aj aviváž, ktorá navyše rozťahuje póry membrány PUL nohavičiek, čím ich môže znehodnotiť.
Sušenie: Ak sušíte PUL nohavičky priamo na výhrevnom telese, alebo naopak na mraze, môže sa tiež poškodiť membrána. Plienkam tiež neprospieva, ak sa po použití perú po dlhšom čase ako sú 3 dni.
Riešenie: S pracím prostriedkom to netreba prehánať. Plienky perte na 60 stupňov. Na vybielenie môžete použiť napr. perkarbonát sodný (prírodný prací prostriedok), alebo roztok octu s vodou (100ml ocot+900ml vody). Aviváž nikdy nepoužívajte a plienky perte do 2-3 dní od použitia.
Plienky sušte vyvesené, alebo v sušičke. V zimných mesiacoch na radiátore môžete sušiť vkladačky priamo, pod PULky však podložte uterák. Používajte prací prášok s obsahom mydla do max 5% (napr. Ariel, alebo z eko práškov zn. Tierra Verde).
5. Rýchly príval tekutiny
V prípade, ak dieťa vylúči naraz väčšie množstvo moču, plienka nemusí stíhať absorbovať.
Riešenie: Ak sú tieto silnejšie návaly pravidelné, odporúčame aj počas dňa posilniť plienku o BOOSTER (nie len na spánok). A po cikaní dieťatko hneď prebaliť.
6. Chybné alebo opotrebované materiály
Každý materiál sa časom opotrebuje. Vkladačky sú určené na stovky použití. Vrchné PUL nohavičky majú životnosť kratšiu, ich membrána po pravidelnom používaní po dobu približne 1 roka môže časom popraskať.
RIEŠENIE: Ak sú PUL nohavičky používané viac ako 1 rok a pretieknu už pravidelne, pravdepodobne sa opotreboval materiál a odporúčame nové PUL nohavičky. Ak sú vkladačky staršie ako 2-3 roky, aj ich kapacita sa môže z tohto dôvodu obmedzená a tak isto odporúčame doplniť si výbavičku o nové kúsky.
Ako na správne zapnutie plienky? Pozrite si praktický videomanuál:
Plienka vám pretiekla, hoci ste dbali na všetky body článku?
Napíšte mi priamo na whats up, alebo zavolajte, rada sa Vám budem venovať osobne :)
Veron